Pierwszy pomnik Jana Pawła II na świecie
Pojezierze Wałeckie - szlak kajakowy rzeką Rurzycą

Pierwszy pomnik Jana Pawła II na świecie Każdy z nas jest w stanie wymienić miejsce ukochane przez naszego papieża Jana Pawła II. Są to oczywiście góry. Nasze przepiękne Tatry, ale nie tylko. Człowiek kochający aktywny tryb życia i wszelkiego rodzaju sporty nie mógł się ograniczać tylko do górskich wędrówek. I na terenie Pojezierza Wałeckiego jest miejsce, które upodobał sobie papież.

To maleńka polanka tuż nad brzegiem Jeziora Krępsko Średnie. To właśnie tutaj odbywały się, ujawnione już w czasie pontyfikatu, polowe msze odprawiane przez kardynała Wojtyłę.
Dwa związane wiosła stawały się krzyżem, a przewrócony kajak ołtarzem. Takie skromne warunki wystarczały, aby papież wraz z grupką młodzieży, odbywającej z nim spływ kajakowy, mogli oddać się modlitwie.
Owe spływowe spotkania miały miejsce w 1978 r., a już rok później, kiedy Karol Wojtyła stał się Janem Pawłem II, miejsce to zostało upamiętnione niepozornym kamieniem z pamiątkowym napisem, a okoliczni mieszańcy coraz częściej zaczęli odwiedzać to miejsce.

Pierwszy pomnik Jana Pawła II na świecie
Wszystko to działo się oczywiście w głębokiej tajemnicy przed ówczesnymi władzami. Kult tego miejsca jest coraz silniejszy. Z okazji tzw. "dni papieskich" odbywają się w tu msze, a przy szczególnych uroczystościach organizowane są pielgrzymki. Miejscem tym opiekują się parafianie z Tarnówki, ale nie tylko oni dbają, aby w miejscu tym zawsze leżały kwiaty. Stary pomnik w 2003 r. został wzbogacony o krzyż z wyrzeźbioną głową Chrystusa, a jego ramiona mają kształt skrzyżowanych wioseł.
Do pomnika można dotrzeć zarówno lądem, jak i wodą. Miłośnikom kajaków polecamy wypatrywanie, charakterystycznej, pochyłej sosny nad jeziorem Krępsko Średnie. Polanka znajduje się miedzy drzewami, na stromym zboczu.
Obecnie szlak kajakowy rzeką Rurzycą nosi imię Jana Pawła II.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
- Co roku, w drugą niedzielę sierpnia, ze wsi Ptusza do papieskiego kamienia rusza pielgrzymka
- Położony na stromym zboczu ok. 800 m od leśniczówki i pola namiotowego Wrzosy
- Opiekę na tym miejscem sprawuje parafia w Tarnówce
Autor \ źródło: Lena

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

JastrowieNadarzyce
--- miejsce na reklamę ---

BronikowoLaski Wałeckie
--- miejsce na reklamę ---

WałczKłębowiecVIP

  • Wybierz język

msze katowice

span class muxgbd wuq ob wz tjf sty rzymskokatolicka parafia pw św stanisława kostki archidiecezja katowicka dekanat katowice bogucice tel
  • Zobacz też

Sanktuarium Maryjne w Skrzatuszu

Grupa Warowna Góra Wisielcza

Zamek Wedlów-Tuczyńskich w Tucznie

Tuczno - Człopa - Tuczno

  • Polecamy
?>