Czarodziejska Górka

Mimo, że Pojezierze Wałeckie nie może poszczycić się bohaterem na miarę Supermana czy też odwiedzinami istoty z innej planety, to i tu można spotkać miejsca niezwykle, zaskakujące, a nawet przeczące prawom nauki.
Niejeden naukowiec przybył tu z gotowym rozwiązaniem zagadki i wyjeżdżał z poczuciem niepewności. Są i tacy, którzy pewnie głoszą teorie odpowiadające na wszystkie pytania, brak im jednak jednoznacznych dowodów rozwiewających wątpliwości otoczenia.
Mowa o Magicznej Górce, miejscu, które przeczy prawom grawitacji. Nie, nie spodziewajcie się, że na wzór wspomnianego Supermana pofruniecie w przestworza. Aż takiej mocy owa górka nie ma, ale już Wasz samochód sam może się na nią wtoczyć, bez jakiejkolwiek pomocy z Waszej czy też silnika strony. Podobnie przedmioty pozostawione u podnóża wzniesienia przemieszczą się samodzielnie pod górę, a rozlana woda popłynie ku szczytowi. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami.
Wystarczy odnaleźć owo miejsce. Zaparkować u podnóża, zgasić silnik i wrzucić biegi na „luz” (oczywiście nie zaciągamy ręcznego – bo tu i magiczna górka nie pomoże). Po chwili samochód sam zacznie wtaczać się pod górkę. Jeśli tego eksperymentu Wam mało, możecie spróbować położyć butelkę czy rozlać wodę. Gwarantuję, że może bez zawrotnej szybkości, ale zaczną „wspinać się” ku szczytowi.
Jak to możliwe? Nikt tego ze 100% pewnością nie wie. Istnieją naukowe teorie próbujące wyjaśnić to zjawisko przy pomocy cieków wodnych czy też złudzeń optycznych. Zgodnie z ostatnią teorią drzewa porastające okolice górki maja się pochylać ku ziemi (wynik silnie wiejącego wiatru), co powoduje, ze wydaje nam się, ze stoimy na szczycie górki właśnie wtedy, kiedy jesteśmy u jej podnóża, a co za tym idzie wchodzenie pod górkę jest w rzeczywistość schodzeniem z niej.
Oczywiście wszędzie tam, gdzie nie ma pewności powstaje również legendy. Tak samo jest w tym przypadku. Można się więc dowiedzieć, że w XVII wiecznych księgach parafialnych doszukano się zapisów wskazujących na przybycie w nasze okolice niezidentyfikowanego obiektu latającego, pospolicie zwanego UFO. A co istotniejsze to właśnie ów obiekt ma zalegać do dnia dzisiejszego właśnie pod szczytem owej górki i powodować wspomniane anomalie!!!
Żadna z tych teorii nie jest poparta dowodami. Ale może to i dobrze, cały urok tej zabawy polega na niewiedzy. Każdy z nas może stać się, chociaż przez chwilę, badaczem niewyjaśnionych zagadek.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
- Czarodziejska Górka znajduje się pomiędzy Strącznem a Rutwicą
- Skutki anomalii są obserwowane na krótkim, liczącym ok. 200 m odcinku asfaltowej drogi, powyżej śródleśnego parkingu
- przy Czarodziejskiej Górce zorganizowano miejsce parkingowe
- droga do Czarodziejskiej Górki oznaczona jest kierunkowskazami i oznaczona jest tablicami informacyjnymi

ZOBACZ RÓWNIEŻ
- Legenda o Czarodziejskiej Górce
Autor \ źródło: Lena

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

JastrowieTuczno
--- miejsce na reklamę ---

Wałcz
--- miejsce na reklamę ---

StrzalinyVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Przewodnik - Pojezierze Wałeckie

Rezerwat "Diabli Skok"

Czernina

Kościół pw. św. Józefa w Zdbowie

  • Polecamy
?>