Muzeum Wału Pomorskiego

Muzeum Wału Pomorskiego powstało w 2009 roku. Zostało powołane siłami Stowarzyszenia Grup Warownych Pojezierza Wałeckiego. Pomysł na założenie muzeum kiełkował w nas od 2005 roku kiedy to okazało się, że wilgoć oraz skoki temperatur na terenie stworzonego przez nas Skansenu Fortecznego Cegielnia uniemożliwiają jakiekolwiek wystawianie drogich i kruchych militariów. Do tego częste włamania i wandalizm pseudo turystów skutecznie hamował jakiekolwiek kroki uatrakcyjnienia skansenu.

Pamiątek z okresu walk o Wał Pomorski przybywało. Przez 4 lata zgromadziliśmy około dwóch ton eksponatów. Od guzików żołnierskich aż po ciężkie 300 kg drzwi forteczne typu 14p7. Przełomem była wizyta w Wyższej Szkole Zawodowej w Wałczu. Władze uczelni zdecydowały się poprzeć projekt powołania muzeum na ich terenie. Podpisaliśmy stosowne umowy, pobraliśmy klucze z portierni i zaczęło się porządkowanie budynków i przygotowywanie ekspozycji wystawowej przyszłego muzeum. Prace porządkowe trwały dwa miesiące. W tym czasie kolega Wojna pociął sobie rękę i do dziś ma nie sprawnego palca z powodu uszkodzeń ścięgna. Kolega Wojtek spadł z wysokości 4 metrów, pociął sobie brodę i stłukł żebra. Nieszczęścia te nie spowodowały jednak zniechęcenia w naszych sercach i dłoniach, praca postępowała dalej aż do pierwszego maja 2009.

Otwarcie było przewidziane na godzinę 15.00 w wolny dzień jakim jest 1 Maja. Zebrało się 150 osób. Po krótkim przemówieniu Wojtka i Daniela(Wojny) zwiedzający mogli zacząć oglądać ekspozycję jak również raczyć się specjalnie na tą okazje przygotowaną grochówką oraz Ziemniakami z cebulą( brzmi strasznie ale smakuje super ). Całość uroczystości była obsługiwana przez grupę rekonstrukcyjną TIH.

Muzeum do września 2010 roku składało się z dwóch działów :

1. Schrony na terenie koszar :
- Schron obserwacyjno bojowy(najlepiej zachowany schron na Wale Pomorskim)
- Schron obserwacyjny w wierzy zegarowej budynku koszar
- Schron dowodzenia

2. Budynek ekspozycyjny , podzielony na trzy działy:
- Armia Niemiecka i budowa Pozycji Pomorskiej
- Armia Radziecka
- Armia Polska na Wschodzie czyli 1AWP

We wrześniu 2010 przybył kolejny dział tzw. Garaż ekspozycyjno-warsztatowy w skrócie WIATA. Pod wiatą zamierzamy trzymać sprzęt nazwijmy to ciężki czyli BA-64b oraz motocykle, wózki oraz działka pokładowe od samolotów szturmowych i myśliwskich.

Podsumowując Muzeum Wału Pomorskiego zostało powołane z pasji do historii. A przede wszystkim po to aby pamięć po żołnierzach Polskich czy Radzieckich przywracających ziemie zachodnie do macierzy była wciąż żywa i aktualna.
Muzeum otwarte od 10 do 18 praktycznie każdego dnia. Grupy zorganizowane Muzeum prosi o kontakt. Cena biletu to 5 zł. W muzeum można dotykać eksponatów i nawet je rozkładać, Muzeum dysponuje też lekcjami muzealnymi w trakcie których strzelać można np. z działa czy karabinu maszynowego.
Autor \ źródło: MWP

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

MirosławiecPróchnowoKłębowiec
--- miejsce na reklamę ---

WałczLaski WałeckieMarcinkowice
--- miejsce na reklamę ---

NadarzyceStrzaliny



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Iłowiec

(niem. Polniche Fuhlbeck)

Cerkiew greckokatolicka

Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Wałczu

Grochówka

Kulebiak z kapustą i grzybami

  • Polecamy
?>