Rezerwat 'Glinki'

Rezerwat 'Glinki' Niewielki, ale posiadający niepowtarzalny urok rezerwat, swoją nazwę zapożyczył od miejscowości znajdującej się nieopodal. Stanowi wyspę liściastego lasu, który z każdej strony otacza sosnowy bór. Rezerwat powstał w 1974 roku (15 ha), w 2009 powiększono go do 25,0 ha. Nadzór pełni nad nim Nadleśnictwo Wałcz, obszarowo podlega leśnictwu Rudnica. Celem stworzenia rezerwatu było objęcie ochroną fragmentu lasu liściastego zróżnicowanego na zespoły: subatlantycki nizinny las dębowo-grabowy, żyzną buczynę niżową typu pomorskiego, kwaśną buczynę niżową i łozowiska.
Na niewielkiej przestrzeni występuje kilka charakterystycznych zespołów roślinnych z imponującymi bukami, dębami i grabami. Przyjrzeć się można pomnikowym okazom ponad 180 letnich drzew, o obwodzie dochodzącym do 6m i wysokości 30m. Powierzchnie nieleśne zajmują znikomą powierzchnię i są to cztery niewielkie oczka śródleśne, spośród których tylko jedno jest trwałe, a reszta pozostaje wyschnięta przez większą część roku.
Z ciekawszych roślin na terenie rezerwatu występują:
- kruszczyk szerokolistny
- przylaszczka pospolita
- kalina koralowa
- kruszyna pospolita
- porzeczka czarna
- przytulia wonna
- lilia złotogłów
- wawrzynek wilczełyko
- bez koralowy
- żankiel zwyczajny
- czerniec gronkowy
- marzanna wonna
Spotkać tu można typowych mieszkańców lasów mieszanych – sarny, jelenie, dziki, ale także bażanty, pozostałe na tym terenie po dawnym ośrodku hodowli.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
- położony przy drodze 163 Wałcz - Czaplinek
Autor \ źródło: Lena

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

Nadarzyce
--- miejsce na reklamę ---

BronikowoMirosławiecJastrowie
--- miejsce na reklamę ---

Laski WałeckieVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Rezerwat 'Wielki Bytyń'

Żubry

Szlak Gwdy

Strzaliny

(niem. Strahlenberg)

  • Polecamy

Darmowy wpis do bazy noclegowej

komis wałcz kom-tad

?>