Szlak Rurzycy im. Jana Pawła II

Szlak wodny Rurzycy im. Jana Pawła II został zaliczony do grona 100 najpiękniejszych atrakcji turystycznych Polski. Rzeką tą, w lipcu 1978 roku, płynął kajakiem ksiądz kardynał Karol Wojtyła, dlatego też od 1993 roku szlak ten nosi imię Papieża Polaka. Zdarzenie to upamiętnia okolicznościowy kamień nad j. Krąpsko Średnie.
Rzeka mierzy długość 25 km, przy spadku 0,4 prom. i przepływie 1,2 m/sek. Wypływa ona z jez. Krąpsko Małe i toczy swe wody do rzeki Gwdy, mijając po drodze pięć kolejnych jezior: Krąpsko Długie, Trzebieszki, Krąpsko Górne, Krąpsko Średnie i Dąb.
Rurzyca ,,wcina się’’ między strome zbocza sięgające 15 m wysokości. Dolina rzeki jest jednak wąska, gdyż z reguły ma mniej niż 300m. Po obu stronach rosną lasy liściaste i mieszane, a osobliwością i jednocześnie atrakcją jest 36 zespołów źródliskowych. Wody wgłębne wydostające się z warstwy wodonośnej są przefiltrowane i czyste, mają stałą w ciągu roku temperaturę - około 8 stopni Celsjusza oraz cechują się bogatą zawartością związków wapnia.
Spływ rozpoczynamy w miejscowości Trzebieszki w pobliżu gustownej restauracji i obszernego parkingu. W ciągu 2 godzin, płynąc pod niewielki prąd, możemy cofnąć się do źródeł Rurzycy, przepływając przez jeziora Krąpsko Długie i Krąpsko Małe. Na trasie, obok jeziora Krąpsko Małe znajduje się rezerwat leśny ,,Diabli Skok", gdzie wśród 200-letniego drzewostanu występuje unikalna roślinność górska, w tym przytacznik górski. Flora doliny Rurzycy obejmuje aż 471 gatunków roślin - z tego około 100 to gatunki chronione, rzadkie i zagrożona. Wracając do Trzebieszek rozpoczynamy zasadniczy spływ w dół rzeki. Szlak jest łatwy. Rozkładając trasę na 2 dni, podziwiać można piękno przyrody, a w wolnych chwilach łowić ryby w którymś z 6 jezior.
Rurzyca to doskonały szlak kajakowy dla niewielkich grup turystów, którzy potrafią uszanować piękno krajobrazu i panującą tu ciszę. Ogólnopolski spływ tą rzeką odbywa się co roku na przełomie II i III dekady maja.
Baza noclegowa: pole namiotowe po byłej stanicy harcerskiej Wrzosy.
Autor \ źródło: Serwis UrokiPojezierza.pl

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

Mirosławiec
--- miejsce na reklamę ---

MartewPróchnowoJastrowie
--- miejsce na reklamę ---

WałczTucznoVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Szlak czarny ZP 1132

Bytyń

(niem. Gut Bothin)

Rezerwat 'Golcowe Bagno'

Bogactwa naturalne

  • Polecamy
?>