Szlak czerwony (im. IV Dywizji Piechoty)
ZW 1135c

Szlak ten rozpoczyna się w Człopie na przystanku PKS i poprzez: Załom, Pustelnię, wzdłuż rzeki Cieszynki i Płocicznej, następnie przez Martew Tuczno, Strzaliny, Zdbowo, Nakielno, Strączno, Wałcz, Ostrowiec, nad rzeką Dobrzycą oraz tak zwany ,,przesmyk śmierci’’ wiedzie między jeziorami: Smolno i Zdbiczno, wieś Zdbice oraz brzegiem jeziora Dobre (miejsce przełamania Wału Pomorskiego) prowadzi do wsi Nadarzyce w gminie Jastrowie. Jego łączna długość wynosi ponad 100 kilometrów.
Szczegółowy opis szlaku rozpoczynamy od 51 kilometra, czyli od rejonu kościoła i przystanku PKS w Nakielnie. Kolejne 6 kilometrów szlak ten biegnie południowym krańcem Zatoki Nakielskiej jeziora Bytyń, północnym brzegiem jeziora Sumile (Zamieć), wschodnim krańcem jeziora Smolno, południowo – wschodnim jeziora Smolno Wielkie, a następnie obok jeziora Mielno (Zielno) do wiaduktu kolejowego. Na 58 kilometrze osiągamy brzeg jeziora Raduń i wzdłuż tego akwenu pokonujemy 3, 5 kilometrowy odcinek aż do mostu wiszącego (Kłosowski Most). Przechodzimy przez most, odbijamy na krótko w stronę cmentarza wojennego i nadal brzegiem Radunia wędrujemy do Wałcza. Znanymi już ulicami dochodzimy do ul. Południowej, gdzie poprzez dawne tory kolejowe Wałcz – Piła docieramy na teren bunkrów, zwanych ,,czapą Hitlera’’. Na około 67 kilometrze szlaku wchodzimy na nasyp kolejowy po nieczynnym torowisku do Jastrowia. Wzdłuż jezior Duży i Mały Chmiel dochodzimy do wiaduktu i zmieniamy kierunek na tzw. drogę czołgową. Po przejściu 1 kilometra przechodzimy na drugą stronę szosy Wałcz – Ostrowiec, około 150 metrów za leśniczówką. Jest to 71 kilometr szlaku. Kolejne 7, 5 kilometra prowadzi północną stroną jeziora Ostrowieckie Duże, obok rzeki Dobrzycy, zachodnim brzegiem jez. Łubianka, skąd drogą leśną docieramy do jeziora Smolno.
Na 200 – metrowym przesmyku z jeziorem Zdbiczno znajdują się dobrze zachowane bunkry, które zimą 1945 roku były stanowiskami obronnymi Niemców. Polacy ponieśli tu duże straty, a miejsce to zyskało nazwę ,,przesmyku śmierci’’. Wracamy stąd do Wałcza drogami leśnymi przez: Szwecję, Ostrowiec lub idąc na zachód poprzez Rudnicę i Kłębowiec.
Autor \ źródło: Serwis UrokiPojezierza.pl

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

--- miejsce na reklamę ---

Laski WałeckieCzłopaKłębowiec
--- miejsce na reklamę ---

TucznoWałcz



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Silosy rakietowe - Kolonia Brzeźnica

Zachowanie się w lesie i na szlaku

Oflag II D Gross Born

4x4

  • Polecamy
?>