Ścieżka przyrodniczo-leśna Morzycówka

Ścieżka przyrodniczo – leśna rozpoczyna się przy Ośrodku Edukacji Leśnej Morzycówka. Jest to nowoczesny budynek przystosowany do celów dydaktyczno – wystawienniczych. Dodatkową atrakcją ośrodka jest ogród botaniczno – dendrologiczny znajdujący się w jego pobliżu. Zwiedzaniem ośrodka można zarówno rozpocząć, jak i zakończyć spacer ścieżką dydaktyczną. Cała trasa oznaczona jest tablicami edukacyjnymi, zwracającymi uwagę na istotne elementy lasu oraz ich wpływ na naturalne środowisko. Składa się z 12 lub 13 przystanków (zależnie od wybranej trasy).
1. Leśne przedszkole. Wypalanie traw.
Trasa rozpoczyna się w ogrodzie botaniczno – dendrologicznym. Przygotowano tu tzw. leśną klasę. Ławki i mini katedra pozwoli na przeprowadzenie ciekawych zajęć, poświęconych przyrodzie, na wolnym powietrzu. Edukację leśną rozpoczynamy od zapoznania się z ogromnym zagrożeniem dla ekosystemu, jakim jest wypalanie traw.

2. Drzewa naszych lasów. Warstwowa budowa lasu.
Ścieżka biegnie stromo pod górę. Dotarcie na szczyt wzniesienia wymaga pewnego wysiłku, jednak zostaje on z nawiązką wynagrodzony. Odpocząć możemy przy platformie widokowej, skonstruowanej na stromym zboczu, skąd rozciąga się przepiękny widok na jezioro Raduń i przeciwległy brzeg zwany Bukowiną. Zapoznajemy się tu z gatunkami drzew, jakie możemy spotkać w polskich lasach oraz jego warstwową budową.

3. Mrowisko. Grzyby naszych lasów.
W poszukiwaniu kolejnego punktu na trasie schodzimy w dół, kierując się ku brzegowi jeziora. U podnóża wzniesienia odnajdujemy kolejne tablice. Opowiadają o roli mrowiska w leśnym ekosystemie, przestrzegają przed ingerencją człowieka w królestwie mrówek oraz zapoznają z gatunkami grzybów leśnych – jadalnymi i trującymi.

4. Erozja gleby. Most wiszący nad jeziorem Raduń.
Kilkusetmetrowy spacer nad brzegiem jeziora pozwoli już z daleka podziwiać jedną z ciekawszych wałeckich atrakcji – most wiszący. Niegdyś drewniany, dziś zmodernizowany, przerzucony w najwęższym miejscu przez Raduń, zyskał miano Mostu Kłosowskiego. Dzięki niemu suchą stopą możemy dotrzeć na przeciwległy brzeg, gdzie znajduje się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Tablice zapoznają nas z krótką historią mostu oraz zjawiskiem erozji gleby.

5. Ptasi budzik.
Docieramy do jednego z ciekawszych przystanków ścieżki – ptasiego budzika. Dla większości gatunków czas rozpoczęcia porannego śpiewania jest zależny od tego, jak bardzo widno jest wokoło. Ten specyficzny zegar przyrodniczy jest tak dokładny, że w pewnym przedziale czasowym poranka można godzinę rozpoznać po tym, który ptak zaczyna śpiewać. Wytrwali ornitolodzy mogą więc ustawiać zegarki kierując się ptasimi trelami.

6. Bagienko śródleśne.
Przystanek szósty jest ostatnim położonym nad jeziorem Raduń. Skonstruowano tu platformę pozwalającą wejść na teren bagienka śródleśnego, odgrywającego ważną rolę przy kształtowaniu leśnej przyrody.

7. Daglezje.
Kierujemy się w stronę kolejnego leśnego jeziora. Trasa prowadzi przez urozmaicony teren niewielkich pagórków. Kilka podejść i zejść doprowadzi nas do ciekawych okazów drzewostanu – daglezji, gatunku drzewa iglastego, który został na nasze tereny introdukowany.

8. Jezioro śródleśne. Ekologiczna rola lasu.
Docieramy do śródleśnego jeziora, które nosi kilka nazw – Raduń Mały, Herta, Czarna Perełka. Na jego brzegach widać liczne ślady działalności bobrów, szczęśliwcom może uda się podpatrzeć je przy pracy.

9. Chrust. Gospodarczy drzewostan nasienny.
Kolejny przystanek uzmysławia nam jak wielkie znaczenie ma, zdawałoby się zupełnie niepozorny, chrust w leśnym ekosystemie. Dowiadujemy się też, czym jest gospodarczy drzewostan nasienny.

W tym miejscu musimy podjąć decyzję dotyczącą dalszej wędrówki. Wybierając trasę oznaczoną kolejno numerami 10, 11 i 12 zapoznamy się ze zjawiskiem wędrujących drzew, gatunkami zwierząt zamieszkujących las oraz gatunkami krzewów.
Wybierając trasę dłuższą dotrzemy do ostatniego punktu ścieżki oznaczonego numerem 13 -Dębu Piastowskiego. Miano to nosi pomnik przyrody – dąb, dziś powalony i martwy, a niegdyś mający w obwodzie ok. 7,5 m.
Niezależnie od tego, którą trasę wybierzemy dotrzemy do punktu wyjścia, czyli Ośrodka Edukacji Leśnej.
Autor \ źródło: Lena

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

MartewWałczLaski Wałeckie
--- miejsce na reklamę ---

Człopa
--- miejsce na reklamę ---

NadarzyceKłębowiec



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

4x4

Szlak Piławy

w pięć dni - opis

Cerkiew greckokatolicka

Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Wałczu

Zamkowe w Wałczu, jez.

(niem. Schloss See)

  • Polecamy
?>