Podwodny las - Borne Sulinowo

Jezioro Pile kryje w swych czeluściach niebywałą osobliwość. Miłośnicy nurkowania mogą obserwować podwodny, sosnowy las, usytuowany tuż przy jeziornej wyspie. Wokół sposobu jego powstania urosło kilka legend związanych z militarną przeszłością Bornego Sulinowa. Jedna z nich dowodzi, że na wyspie była niemiecka baza miniaturowych łodzi podwodnych - wysadzona pod koniec II wojny światowej. Druga doszukuje się działalności Rosjan. Mieli oni zebrać wszystkie materiały wybuchowe pozostałe po działaniach wojennych i zdetonować je właśnie na wspomnianej wyspie.
Faktem jest, że wyspa położona na jeziorze Pile obecnie, w porównaniu z mapami topograficznymi z lat 30 XX wieku, jest zdecydowanie mniejsza. Przeprowadzone przez nurków badania dały mniej sensacyjne wyjaśnienie zagadki. Podwodny las powstał prawdopodobnie poprzez zapadnięcie się wapiennej groty znajdującej się pod powierzchnią wyspy.
Autor \ źródło: Lena

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

Strzaliny
--- miejsce na reklamę ---

PróchnowoMirosławiecNadarzyce
--- miejsce na reklamę ---

MarcinkowiceJastrowieVIP

 • Wybierz język

hale namiotowe katowice

działamy w branży budownictwa namiotowego od 20 lat. Dzięki naszemu doświadczeniu możemy zaoferować naszym klientom profesjonalne rozwiązani "szyte na miarę"
 • haleco.pl
  • Zobacz też

  Grochówka

  Tuczno

  (niem. Tutz)

  Wałcz

  (niem. Deutsch Krone)

  Człopa

  (niem. Schlopp)

  • Polecamy

  Darmowy wpis do bazy noclegowej

  komis wałcz kom-tad

  ?>