Chmiel Wielki, jez.
(Chmiel Duży, Wojskowe, Głębokie, niem. Grosser Kamel See)
| | Swoim kształtem przypomina trójkąt. Położony jest w niewielkiej odległości od Wałcza (na wchód od zabudowań), co pozwala wędkarzom często pokonywać trasę pieszo. Jezioro połączone terenami podmokłymi z jeziorem Chmiel Mały. Linia brzegowa jeziora dobrze rozwinięta. Przylegają do niego las, łąki i grunty orne. Miejscami tereny podmokłe i zabagnione. Na północnym brzegu posiada przystosowaną do korzystania plażę oraz kąpielisko. W tym samym miejscu w XIXw. istniał majątek o nazwie Gut Mariensee. Zniszczony został w czasie działań wojennych. W 1945 roku rozebrana została linia kolejowa Wałcz – Złotów, |
która istniała w bliskiej odległości po stronie wschodniej jeziora. Dziś tym asypem poprowadzony jest szlak turystyczny, z którego widać w dole jezioro.
Powierzchnia ogólna jeziora 24,4ha, długość 820m, szerokość maksymalna 550m, głębokość maksymalna 19,3m, długość linii brzegowej 2450m. Jezioro położone na wysokości 103,3m n.p.m.
Zarybienie
Jezioro jest dobrym łowiskiem szczupakowo - okoniowym, ale można również złowić duże karpie, leszcze i płocie. Wytrwałym wędkarzom trafiają się węgorze i liny. W środkowej części jeziora znajduje się atrakcyjna podwodna górka, gdzie pływa najwięcej drapieżników.
Roślinność
Latem północno-zachodnia zatoka jeziora jest dość mocno pokryta roślinnością zanurzoną o liściach pływających. W innych rejonach zatok (głównie północno-zachodniej, południowo-zachodniej, wschodniej i południowej) można spotkać szerokie pasma trzcin i oczeretów.
Dojazd
Dostać się do jeziora najlepiej pieszo lub rowerem, który często można zostawić przy kładce. Podjazd do akwenu drogą częściowo wyłożoną kamieniami, na którą wjechać można od ulicy Wojska Polskiego naprzeciwko wjazdu na uczelnię PWSZ kierując się cały czas prosto. Od strony nasypu można dostać się wjeżdżając na ścieżkę w Ostrowcu lub jadąc ul. Południową mijając bunkry oraz starą kopalnię piasku.
Autor \ źródło: Serwis UrokiPojezierza.pl